Rankingtabell 2019

 Uppdaterad 2019-10-09

 IB - Internationella bonuspoäng i Shortmat Players Tour, se specifikation under rankingtabellen

Tävlingar

1. Rakkestad, Norge, 3-manna, 16/2
2. Nordiska Mästerskapen, 3-manna, Lysekil, 23-24/3
3. Skien, Norge, Singel, 27-28/4
4. Stockholm Open, Stockholm, 4-manna, 4-5/5
5. Nordiska Mästerskapen, 2-manna, Langesund, Norge, 8-9/6
6. Lysekil Nordic Open, 4-manna, Lysekil, 31/8-1/9
7. SM 2019, 2-manna, Karlstad, 21/9
8. SM 2019, 4-manna, Karlstad, 22/9
9. SM 2019, Singel, Öland, 5-6/10
10. Final, Champion of champions 19-20/10
11. SM 2019, 3-manna, Öland, 9-10/11

Placering Namn Klubb 2018  1  2  4 5 6 7 8 9 10 11 IB TOTALT
1 Jörgen Karlsson Grebbestad 864 125   72  59    79  109  129  66  85      70 1658
2 Tommy Dahlgren Grebbestad 652 82   81  125  118   92  53  107  66 122      40 1538
3 Bente Dahlgren Grebbestad 652 82 81 102 118  92  53  107  66  92      40 1485
4 Ingvar Nelson Borgholm 718    122  39  92  11  72  89  81  59       1283
5 Jerry Nilsson Borgholm 645     26 102  70 99    76  93  105       1216
6 Jim Broberg Borgholm 610     86    70 92 67  86  76  112       1199
7 Christer Nilsson Borgholm 601   122 36 92 11     94  93  82       1131
8 Carin Carlsson Karlstad 381 125  72  92  69  79  33   86  63  92       1092
9 Lars Hansen Strömstad 620          79  57  86  76  143       1061
10 Fredric Larsson Grebbestad 428 125  72       109 129  66  102       1031
11 Robin Gärdborn Karlstad 371 82 81 89   26 57 119 81  99       1005
12 Bo Johansson Borgholm 437   86     73 67 33 76  92     20 884
13 Peter Strandqvist Westerhanninge 469    85 26 65  26  56  19 31   82       859
14 Bengt Johansson Borgholm 472   16 39 70 73   33 76   32        811
15 Johan Andersson Borgholm 408    73  80      57      130       748
16 Mats Knutsson Karlstad 263 79 34   69    33  86 63   92       719
17 Åke Almli Westerhanninge 250   85 92 65 26 56 18  31   79       702
18 Ulf Hällstrand Strömstad 500       99  13  57      31       700
19 Pontus Guldestam Westerhanninge 367       99 33 56  10 20   92       677
20 David Samson Borgholm 360   26     99   76 93  24       674
21 Sten Hilton Borgholm 425    16         89 63   79        672
22 Rune Karlsson Borgholm 456   26         94 93         669
23 Gunther Lang Karlstad 305 79 34   69   33  18  63   39        640
24 Lajen Johansson Borgholm 310       82        89 63   82       626
25 Ulf Nilsson Borgholm 413   122               89       624
26 Kimmo Laine Westerhanninge 304   85 10 65 26 56 19  31  20       616
27 Eva Nelson Borgholm 274       92 79 72      79       596
28 Tommi Carlsson Karlstad 276     86           28 106   78       574
29 Ted Nelson Borgholm 86       92 79 72  89  81  31       530
30 Tobias Egerstrand Borgholm 125   73   70 93 67  15 28  20       490
31 Yura Nekrash  Westerhanninge 247        11     28  106   41        433 
31 Karl Nordlund Sala 309        19          105       433
33 Anders Jerkeryd  Grebbestad  198              119  81         398 
34 Paul Persson Färjestaden 190   13       72  13  28  29       345
35 Sven-Åke Nilsson  Borgholm  185              76  63         324
36 Benny Sjögren  Ödeborg     46       99  79         80 304
37 Torgny Levin Karlstad   79 34   69   33  18  63         296
38 Tommy Glad Westerhanninge 173        65      18  31         287
39 John Duffy Westerhanninge 154         99 13               266
40 S-O Antonsson Ödeborg 82   82       99  77           258
41 Anderz Tillborg Borgholm 31              76  63  79       249
42 Göran Pettersson Borgholm 205                  26       231
43 Jonas Häger Ödeborg 135   82       10           70 227
44 Emrik Axelsson Böda               41 106 79        226
44 Imam Rezai Böda               41 106 79        226
46 Jörgen Sundberg Ödeborg     46       99  77           222
47 Sebastian Jönsson Lysekil     26     79 53    63         221
48 Kerstin Carlsson Färjestaden               76 63 79        218
49 Susanne Lidholm Strömstad 209                          209 
50 Håkan Karlsson Färjestaden 136              13  28  26       203
51 Leo Algpeus Ödeborg 82           99  13           194
52 Tina Thyden Borgholm 152                 33        185
53 Janne Pettersson Borgholm 89                  89       178 
54 Olle Bäckgren Sala 149       19                 168
55 Lasse Carlsson Färjestaden               76 63 28       167
56 Jenny Wikland Westerhanninge 119        13      10  20          162 
57 Eroll Morina Byxelkrok       73   82                   155
57 Håkan Herne  Borgholm 155                         155
59 Börje Axelsson Borgholm 152                         152 
60 Birgitta Nilsson  Borgholm 135                         135
61 Jessica Brimark Westerhanninge 134                         134
62 Nicklas Dahlgren Grebbestad         118                 118
62 Anders Dahlgren Grebbestad         118                 118

64

Leif Linder Färjestaden 38     13           15  28   36        117
65 Ingmar Andersson Färjestaden 84                  23       107
66 Tony Alden Ödeborg               79    26       105
67 Janne Andersson Borgholm 72                  20       92 
68 Anita Hulten Färjestaden 13                  76       89
68 Stefan Nilsson Borgholm                   89       89
70 Johannes Jönsson  Lysekil     16     18 53             87
71 Said Ödeborg             10  76           86
72 Annika Glad Westerhanninge 29       23      10  20         84
73 Erling Carlsson Borgholm 82                          82 
73 Arvid Andersson Böda                   82       82
75 Ann-Sofi Herne Borgholm 79                         79
76 Uno Ekstrand Ödeborg               76           76
76 Pelle Renström Borgholm 76                         76 
76 Göran Karlsson Borgholm 76                         76 
79 Yvonne Simonsson  Borgholm  64                         64
80 Johan Nyström Westerhanninge               10 20 25        55
81 Suzanne Ekstrand Westerhanninge         23      10  20         53
81 Petra Wikland Westerhanninge         23      10  20         53
81 Jenny Krantz Westerhanninge               10 20 23        53
84 Birgitta Yngvesson  Färjestaden  51                         51 
85 Edvin Andersson Böda                   49       49

86

Kia Skeppland Färjestaden 27                 21       48 

86

Jonas A Sala                   48       48
88 Dag Jönsson Lysekil     26       20             46
88 Bjarne Andersson Ödeborg     46                     46 
88 Anders Bergzen Färjestaden 10                  36       46
88 Ramon Riviera Lysekil     26       20             46
92 P-A Andersson Sala 26       19                 45
92 Peter Kastberg Westerhanninge 10         5    10  20         45
94 Piotr Zysk Westerhanninge  43                         43
95 Sonja Bergzen Färjestaden 10                  31       41
96 Niclas Bengtsson Lysekil     27       10             37
97 Alexander Jönsson Lysekil     16       20             36
97 Benjamin Jönsson Lysekil     16       20             36
99 Stig Hulten Färjestaden 13                  20       33
100 Kenneth G Hulterstad                   31       31
101 Henry Gustavsson Westerhanninge 30                         30
101 Conny  Ödeborg             10  20           30
101 Mikael Ödeborg             10  20           30
104 Basel Albed Lysekil        27                     27 
104 Patrick Lysekil       27                      27 
106 Christer Holmqvist Borgholm 23                         23
106 Sven J Hulterstad                   23       23
106 Nicolina Borg Westerhanninge         23                 23
109 Renja Johansson Färjestaden 21                         21
110 Fredrik Lorensson Lysekil     10       10             20
110 Roger I Färjestaden                   20       20
110 Storis A Borgholm                   20       20
110 Henrik Harrysson Lysekil     10       10             20
114 Staffan Pile Borgholm 19                         19
114 Kjell Johansson Borgholm 19                         19
116 Petter Skoglund Borgholm       13                   13
116 Alexander Ödeborg               13           13
118 Patrik Johansson Lysekil     10                     10
118 Natacha Lysekil             10             10

    

Internationell Bonus (IB)
Jörgen Karlsson, Grebbestad, British Open 2018, 9:a (20 poäng)
Jörgen Karlsson, Grebbestad, English Masters 2018, 17:e (10 poäng)
Jörgen Karlsson, Grebbestad, Norwegian Open 2018, 17:e (10 poäng)
Bo Johansson, Borgholm, Norwegian Open 2018, 9:a (20 poäng)

Benny Sjögren, Ödeborg, Norwegian Open 2018,1:a (80 poäng)
Jörgen Karlsson, Grebbestad, British Open 2019, 5:a (30 poäng)
Bente Dahlgren, Grebbestad, European Open Pairs, 3:a (40 poäng)
Tommy Dahlgren, Grebbestad, European Open Pairs, 3:a (40 poäng)

Jonas Häger, Ödeborg, Uk Open 2019, 2:a (70 poäng)